Podsumowanie sezonu sekcji wspinaczkowej Edyty Ropek

20150105-05Miniony rok był bardzo udany dla zawodników sekcji wspinaczki sportowej Edyty Ropek, działającej przy Miejskim Klubie Sportowym Tarnovia. Zwycięstwo Michała Lewickiego w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski Młodzieżowców, czy medale Wiktorii Chrząszcz, Grzegorza Bogusza, Marka Wójcika i Jakuba Lichorobca w poszczególnych edycjach Pucharu Polski i w Mistrzostwach Polski, to tylko część sukcesów zawodników trenujących pod okiem tarnowskiej mistrzyni wspinaczki. 

Sezon 2014 okazał się być bardzo udany dla zawodników Tarnovi. Z pewnością największym sukcesem dla sekcji wspinaczkowej był powrót do mistrzowskiej formy (po kontuzji zerwania więzadła krzyżowego) zawodniczki i trenerki Edyty Ropek. Upór i determinacja zaowocowały wywalczeniem przez nią bardzo dobrego, czwartego miejsca w zeszłorocznych Mistrzostwach Świata w hiszpańskim Gijon.  Warto podkreślić, że Edyta jest jedyną zawodniczka reprezentacji Polski, która od dziesięciu lat na każdych mistrzostwach świata plasuje się w ścisłej światowej czołówce, dwukrotnie zdobywając medal dla Polski.

Bardzo dobrze radzili sobie również podopieczni naszej mistrzyni. Największym sukcesem sekcji było zdobycie przez Michała Lewickiego Pucharu Polski Młodzieżowców w konkurencji wspinaczki na czas. Michał wywalczył również tytuł młodzieżowego wicemistrza Polski w czasówkach i drugiego wicemistrza Polski w konkurencji wspinaczki prowadzenie. Także, po raz pierwszy w karierze Michał zdobył medal w rywalizacji seniorów, zajmując drugie miejsce podczas jednej z edycji pucharu. Dzięki startom w zawodach w austriackim Imst i francuskim Chamonix w klasyfikacji młodzieżowców Pucharu Europy Juniorów 2014 uplasował się na dobrym, ósmym miejscu. Stawiał również swoje pierwsze kroki w seniorskich pucharach świata podczas zawodów w Chamonix i włoskim Arco.

Srebrne i brązowe medale Mistrzostw Polski juniorów na czas zdobywali także Wiktoria Chrząszcz i Grzegorz Bogusz. Juniorzy stawiali też swoje pierwsze kroki w konkurencji wspinaczki bouldering, podczas jednej z edycji Pucharu Polski w Gdańsku, Wiktoria wywalczyła trzecie miejsce. W finałowej edycji Pucharu Polski we wspinaczce na czas, która odbyła się w połowie grudnia w Warszawie, Marek Wójcik (młodzieżowiec) i Jakub Lichorobiec (junior młodszy) zajęli drugie miejsca w swoich kategoriach wiekowych. W klasyfikacji generalnej PP 2014 Wiktoria uplasowała się na drugim miejscu, Grzegorz na trzecim, Marek i Kuba na czwartym zaś Jakub Filipowicz na piątym.

Pierwsze kroki w rywalizacji sportowej stawiali również najmłodsi zawodnicy sekcji, nowe talenty wyłonił nabór prowadzony w ramach akcji „Wspinanie to wyzwanie”. Podczas zawodów Pucharu Młodzików i Dzieci brązowe medale dla Tarnovi zdobywali Kamil Damian (dzieci) i Oskar Szalecki (krasnale). W klasyfikacji generalnej pucharu w kategorii dzieci trzecie miejsce wywalczył Kamil Damian, czwarty wśród młodzików uplasował się Bartłomiej Podlewski.

Obecnie sekcja Edyty Ropek prowadzi szkolenie zawodników w każdej kategorii wiekowej, począwszy od najmłodszych grup krasnali, dzieci i młodzików, poprzez juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców, skończywszy na seniorach. Czwórka zawodników otrzymała powołanie do Kadry Narodowej Polskiego Związku Alpinizmu w dyscyplinie wspinaczki sportowej na sezon 2015.

Sukcesy Edyty Ropek i jej sekcji wspinaczkowej nie byłyby możliwe, gdyby nie wsparcie ze strony Urzędu Miasta Tarnowa i Polskiego Związku Alpinizmu, a także sponsorów, firm: Grupa Azoty, Elzat, Centrum Zdrowia Tuchów, TOP30, Entre Prises i Five Ten.

Galerie

Partnerzy i sponsorzy