Edyta Ropek w życiowej formie

20150622 04Zawodniczka Grupa Azoty MKS Tarnovia Edyta Ropek zajęła drugie miejsce podczas rozgrywanej w miniony weekend w chińskim Chongqing drugiej edycji tegorocznego pucharu świata we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas. Polka awansowała na trzecią pozycję światowego rankingu najlepszych zawodniczek tego sezonu!

Trzydziestopięcioletnia tarnowianka jest w świetnej formie, w finale ustanowiła swój rekord życiowy na piętnastometrowej ściance, z czasem 8,16 sekundy. Do tej rundy zakwalifikowała się na czwartej pozycji, gdzie bardzo dobrze radziła sobie w poszczególnych fazach, awansując do strefy medalowej. W półfinale Edyta pokonała rewelacyjnie dysponowaną Rosjankę Julię Kaplinę, która w rundzie eliminacyjnej ustanowiła nowy rekord świata (7,56 s.). W walce o złoty medal Edyta uległa minimalnie Rosjance Marii Krasawinie, zajmując drugie miejsce.

Po ponad dwuletniej przerwie Edyta Ropek ponownie staje na podium. Swój sukces komentuje tak: „Ten wynik jest dla mnie ważny, bo bardzo ciężko pracowałam na powrót, była to długa droga, trwająca dwa lata. Jest nagrodą za włożony trud, mój i osób, które mi pomogły w drodze do tego sukcesu. Dla mnie było to niezwykle trudne wyzwanie, wrócić. Dziękuję z tego miejsca trenerowi Marcinowi Nowakowi. Podczas ceremonii dekoracji, stojąc na podium patrzyłam na Polską flagę z radością, że zawisła tam dlatego, że ja wywalczyłam dla niej to miejsce.”

Dobry start w Chongqing odnotowała cała reprezentacja Polski, do finału w konkurencji na czas awansowało aż ośmioro zawodników. Dobry wynik uzyskał Marcin Dzieński z KU AZS PWSZ Tarnów, Grupa Azoty, który wywalczył piąte miejsce, przy okazji ustanawiając nowy rekord Polski z czasem 6,02 sekundy! Na wysokim szóstym miejscu uplasowała się startująca pomimo kontuzji Aleksandra Rudzińska z Pol-Inowex Skarpa Lublin, siódma była jej klubowa koleżanka Patrycja Chudziak, ósma Anna Brożek z KU AZS PWSZ Tarnów, dziesiąta Monika Prokopiuk z Pol-Inowex Skarpa Lublin, jedenasta Klaudia Buczek KU AZS PWSZ Tarnów, czternasty Jędrzej Komosiński z KU AZS PWSZ Tarnów i dziewiętnasty Tomasz Sordyl z Speed Rock Wadowice.

Rywalizujący w konkurencji wspinaczki bouldering Andrzej Mecherzyński Wiktor awansował na drugiej pozycji do ścisłego finału, gdzie ostatecznie uplasował się na dobrym szóstym miejscu. Warto dodać, że jest to jeden z najlepszych startów Polaków w tej konkurencji od lat. Do udanych zaliczyć może swój start zawodniczka KW Toruń Katarzyna Ekwińska, która po awansie do rundy półfinałowej wywalczyła piętnaste miejsce. Na dwudziestej piątej pozycji uplasował się Jakub Jodłowski z UKA Warszawa.

W klasyfikacji państw biorących udział w pucharze świata w Chongqing, reprezentacja Polski wywalczyła drugie miejsce w konkurencji wspinaczki na czas i siódme w konkurencji bouldering. Kolejna edycja pucharu świta odbędzie się 26-27 czerwca w chińskim Haiyang.

Puchar Świata w Chongqing, wyniki:

Konkurencja na czas kobiet:www.ifsc-climbing.org

Konkurencja na czas mężczyzn:www.ifsc-climbing.org

Konkurencja bouldering kobiet:www.ifsc-climbing.org

Konkurencja bouldering mężczyzn:www.ifsc-climbing.org

Ranking Pucharu Świata 2015:

Konkurencja na czas kobiet:www.ifsc-climbing.org

Konkurencja na czas mężczyzn:www.ifsc-climbing.org

 

Autorzy zdjęć:

20150622-01 – Jędrzej Komosiński

20150622-02 – Jędrzej Komosiński

20150622-03 – Jędrzej Komosiński

20150622-04 – Jędrzej Komosiński

20150622-05 – Kuba Jodłowski

Galerie

Partnerzy i sponsorzy