Tarnovia zaczyna historyczny sezon

Już w najbliższą sobotę zawodniczki Tarnovii rozpoczną zmagania w najwyższej klasie piłki nożnej kobiet w Polsce. Żeńska drużyna klubu z ulicy Bandrowskiego po raz pierwszy w historii zagra na tym poziomie. W inauguracyjnej kolejce „biało-czerwone” w roli gospodyń zmierzą się ze Sportisem KKP Bydgoszcz. Spotkanie odbędzie się jednak na stadionie w Woli Rzędzińskiej, bo domowy obiekt Tarnovii musi zostać zmodernizowany.

W ostatnich latach tarnowska drużyna regularnie plasowała się w czołówce tabeli I ligi piłki nożnej kobiet. Starania o awans wreszcie przyniosły efekt w poprzednim sezonie. „Biało-czerwone” zakończyły zmagania na 1. pozycji, a jeszcze przed końcem rozgrywek zapewniły sobie przepustkę do kobiecej ekstraligi. Tym samym po ponad siedmiu dekadach zawodniczki nawiązały do sukcesu piłkarzy Tarnovii, którzy w 1948 roku występowali w męskiej ekstraklasie.

Od lipca podopieczne trenera Michała Jarząba przygotowywały się do historycznego debiutu w gronie najlepszych drużyn w Polsce. Tarnovia zainauguruje ekstraligowe rozgrywki już w najbliższą sobotę (14 sierpnia, godz. 14:00), gdy zmierzy się ze Sportisem KKP Bydgoszcz. Drużyna z północy Polski zakończyła poprzednie zmagania na 10. pozycji, tuż nad strefą spadkową.

– Nasz główny cel to utrzymanie, ale na pewno nie będzie to łatwe, beniaminek zawsze ma ciężko – mówi trener Jarząb. – Zapewniam, że tanio skóry nie sprzedamy, rywale będą musieli się mocno napracować, żeby wywieźć z Tarnowa punkty. Wiem, że jesteśmy drużyną z potencjałem, ciągle się rozwijamy, idziemy do przodu. Mam nadzieję, że sprawimy niejedną niespodziankę. Liga oczywiście będzie weryfikacją planów każdej drużyny, bo tak naprawdę wszystko rozstrzyga się na boisku.

W rundzie jesiennej Tarnovia rozegra łącznie jedenaście meczów, w tym sześć u siebie i pięć na terenie rywalek. W roli gospodyń tarnowianki wystąpią również w następnej serii (21-22 sierpnia), gdy zmierzą się z UKS-em SMS Łódź, aktualnymi wicemistrzyniami Polski. Po raz pierwszy na wyjeździe „biało-czerwone” zagrają w 3. kolejce (28-29 sierpnia), rywalizując z Medykiem POLOmarket Konin.

Jesienna odsłona ekstraligowych zmagań potrwa do połowy listopada. U siebie tarnowianki podejmą jeszcze Rekord Bielsko-Biała (28-29 sierpnia), Górnika Łęczna (25-26 września), AP LOTOS Gdańsk (9-10 października) oraz Olimpię Szczecin (6-7 listopada). Z kolei na wyjeździe będą rywalizować z Czarnymi Sosnowiec (11-12 września), GKS-em Katowice (2-3 października), AZS-em UJ Kraków (30-31 października) oraz Śląskiem Wrocław (13-14 listopada).

Dwa pierwsze domowe spotkania (z bydgoszczankami i łodziankami) Tarnovia ma rozegrać w Woli Rzędzińskiej. Klubowy obiekt nie spełnia ekstraligowych wymogów licencyjnych, więc zwrócono się z prośbą do wójta gminy Tarnów o tymczasowe udostępnienie stadionu w pobliskiej miejscowości. Równocześnie trwa modernizacja infrastruktury przy ulicy Bandrowskiego. Ostatnio włodarze Tarnovii zorganizowali m.in. publiczną zbiórkę na remont trybun.

– Awans do najwyższej ligi oznacza duży przeskok nie tylko sportowy, ale też organizacyjny. Potrzebne są odpowiednie ławki, szatnie, stanowisko sędziego technicznego, elektroniczne tablice do zmian. Obecnie czekamy na zakończenie remontu i szukamy wsparcia finansowego, aby mieć odpowiednie zaplecze do występów i utrzymania się w ekstralidze – mówi Magdalena Pasek, prezes Tarnovii.
Nadzieją dla klubu są potencjalni sponsorzy. W miniony piątek w karczmie Dolina Pstrąga w Machowej odbyło się przedsezonowe spotkanie z udziałem piłkarek oraz m.in. posłów i przedsiębiorców, którzy chcą pomóc Tarnovii.

Źródło: Tygodnik TEMI

1 komentarz

1. Janusz
    Tarnovia do boju!!!! Dziewczyny nakopcie wszystkim.